Історія та поставки тролейбусів ЛАЗ-52522

Створення нової моделі тролейбуса

В 1992 році через нестачу нового рухомого складу в тролейбусних господарствах "Львівський автобусний завод" вирішив підключитися до випуску тролейбусів, які тоді виготовляли лише в Київ та готувалися в Дніпропетровську. Оскільки дане підприємство розпочинало випуск автобусів нової моделі ЛАЗ-5252, тому було вирішено на їхній базі виготовляти нову модель тролейбуса ЛАЗ-52522, подібно до того як в 60-х роках на базі автобуса ЛАЗ-695 підприємство виготовило кілька десятків тролейбусів. В якості тягового двигуна на нього вирішили встановити ДК-213 потужністю 110 кВт. Все електрообладнання поставлялось з Києва.

Перша машина була виготовлена весною 1993 року, тролейбус мав троє подвійних ширмових дверей, довжину понад 11 м та був розрахований на 118 пасажирів, маючи 22 місця для сидіння. Після обкатки у Львові перший ЛАЗ-52522 був відправлений в Луцьк на автовиставку. Через кілька місяців на заводі було виготовленого ще одного дослідного тролейбуса, якому встановили вже звичні планетарні двері. Цей тролейбус з заводським номером 003 (інд. №019, Львів) біля двох років обкатувався вулицями Львова та брав участь у виставці в Києві.

Серійне виробництво та поставки

Перші серійні тролейбуси почали працювати у Львові восени 1994 року на маршруті №3, згодом на №5 та на інших. Всі нові тролейбуси мали стандартне біло-блакитне фарбування. Проте у них було виявлено ряд технічних недоліків. Першу партію з 17 машин у 1994-1995 рр., отримав рідний Львів, де вони замінили старенькі чеські тролейбуси «Шкода-9Тр». Всі львівські Лази отримали гаражні номера від 1. Також серйозну проблему з нестачею тролейбусів відчували Чернівці – сусід Львові. Тому у 1995 р. туди було поставлено 7 тролейбусів, які згодом були направлені в нове тролейбусне депо.

«Львівський автобусний завод» намагався розширити географію поставок своїх тролейбусів, тому одна дослідна машина (зав. №022) надійшла в Донецьк, як альтернатива ЮМЗ, де отримала гаражний номер 1020, але це місто не було зацікавлене в Лазах і більше цих тролейбусів туди не надходило. Новими тролейбусами і далі продовжувало поповнюватись депо Львова. Це місто протягом 1996-97 рр. отримало ще 19 машин ЛАЗ-52522 .

В 1997 році в тролейбуси було внесено ряд технічних змін, зокрема почали встановлювати компресор фірми „Bosch”, нові вузли та агрегати харківських заводів ім. Малишева, "Серп і Молот", "Лазово", видозмінили перегородку до кабіни водія. Після цього львівські тролейбуси почали надходити в інші українські міста: Біла Церква, Миколаїв, Стаханов, Луцьк, а також в якості бартерних розрахунків за газ чотири машини було пеедано до туркменської столиці Ашхабад. Львів'яни планували постачати свої тролейбуси і до Москви, але після поставки у 1999 році двох машин закупка ЛАЗ-52522 російською столицею припинилась. Перестали закуповувати нові тролейбуси львівського виробництва і українські міста, оскільки відчувалась нестача коштів у міських бюджетах, а також конкуренція дніпропетровських тролейбусів ЮМЗ-Т2, які випускались у значно більшій кількості та мали меншу вартість. Тому протягом 1998-2005 рр. з конвеєра не зійшов не один ЛАЗ-52522, хоча на підприємстві ще залишились готові машини, тому у жовтні 2004 р. три тролейбуса отримав Антрацит в якості подарунку від політичної партії.

Після кілька років експлуатація перші львівських тролейбусів стала неможливою, оскілька були проблеми з кузовом, електронікою. Тому місто було вирішено відправляти на капітальний ремонт на завод перші Лази. Таким чином у 2000-му році відремонтували львівські 006, 010, 012 та 013, яким було відновлено кузов, встановлено новий компресор та внесено ряд технічних змін. Наступними мали ремнтуватися 001, 003 та 018, але після підготовки кузова, закінчилося фінансування ремонту, тому ці тролейбуси повернулися в депо лише з пофарбованим кузовом.

Черговим відродженням тролейбусобудування у Львові вважається 2005 рік, коли "ЛАЗ” виграв тендер на поставку машин у Чернівці. Перед цим завод обміняв у тролейбусному депо Львова стару машину на новий удосконалений ЛАЗ-52522, якому надали гаражний номер заміненого непрацюючого тролейбуса 008. Нові сучасні машини виготовлялись на базі автобуса ЛАЗ-52527, мали жовте забарвлення, вклеєні вікна, оцинкований кузов, затемнені вікна, змінене планування салону та ще ряд відмінностей. У 2005 році до Чернівців поступило п’ять машин, всі вони були направлені в друге тролейбусне депо, де вони отримали гаражні номера 2009-2013, продовживши лазівський ряд.

В 2006 році було виготовлено чотири останні тролейбуси ЛАЗ-52522 білого кольору, два з яких надійшло до Тернополя та два до Чернівців. Також у вересні 2006 р. до Львова надійшло ще 8 машин, але це були тролейбуси виробництва 1998 року, які знаходились під заставою одного банку.

Таким чином протягом дванадцяти років „Львівський автобусний завод” виготовив 85 чудових тролейбусів ЛАЗ-52522, більшість з яких і досі працюють. Щоправда виключенням є Львів, де майже половина цих машин через відсутність коштів на запчастини та недосконалістю кузова перших серійних тролейбусів було списано та велика кількість змушена стояти в неробочому стані.

"ЛАЗ" сьогодні

Сьогодні "Львівський автобусний завод" перейменований в "Завод комунального транспорту". Випуск тролейбусів "ЛАЗ-52522" зупинився, але замість їх виготовляють машини європейського зразка - "ЛАЗ-Е183" та зчленовані "ЛАЗ-Е301", які активно купує Київ та інші українські міста.